چگونه استخر تصفیه و گرم می شود؟


چگونه استخر تصفیه و گرم می شود؟

تاریخ انتشار: 1398/12/01 12:07 | بازدید: 145

قبل از شروع محاسبات بهتر است جهت آشنایی بیشتر با مدار لوله کشی و تجهیزات استخر شکل بالا را تحلیل نمود.

آب استخر از طریق کفشوی کف استخر  و اسکیمر  وارد سبد موگیر و سپس وارد پمپ استخر شده

نکته : با کمک مکش پمپ استخر از طریق اسکیمر چربی ها ، برگ و مواد شناور روی آب را به سمت سبد داخل اسکیمر هدایت میشوند.

 

سپس با فشار از بالای فیلتر شنی داخل فیلتر پخش می­شود تا با عبور از دانه های ریز سلیس یا همان شن به سمت پایین فیلتر ذرات جامد معلق آب مانند گردو خاک، مو و غیره گیر کنند. آب تصفیه شده از انتهای فیلتر توسط لوله خارج و به سمت مبدل حرارتی حرکت می کند البته پس از مدتی فیلتر ها دیگر نمی­توانند کار تصفیه را به خوبی انجام دهند زیرا شن­ها کاملا از مواد معلق در آب پر شده اند لذا بایستی فیلتر را پس شویی یا همان شتسشوی معکوس (بک واش ) کرد. یعنی توسط شیر روی فیلتر مسیر جریان آب را برعکس نمود تا شن­ها دوباره احیاء شوند.

 

پس از تصفیه فیزیکی آب، نوبت به گرمایش آب استخر می­رسد. آب استخر را می­توان با استفاده از دیگ یا پکیج­ های مخصوص مستقیم گرم نمود یعنی آب مستقیما وارد دیگ شود و یا با استفاده از مبدل حرارتی به صورت غیر مستقیم توسط دیگ های چدنی ، فولادی و یا پکیج های چگالشی و یا معمولی گرم نمود. برای ضد عفونی آب استخرهای خصوصی می توان از دستگاه کلر زن، اشعه ماورابنفش و گاز ازن استفاده کرد. این دستگاهها بایستی بعد از مبدل نصب گردند. آب ضد عفونی شده توسط ورودیهای آب مجدد وارد استخر می­شوند.

برای کمک به درک چگونگی عملکرد یک استخر شنا، باید بدانیم بدن انسان چگونه کار می­کند. قلب، خون را در بدن به گردش در می آورد و به همین شکل یک پمپ سانتریفوژ، آب استخر را به گردش در می آورد. کلیه­ ها خون را از مواد سمی پاکسازی می­کنند و به همین شکل فیلترها آلودگی ها را از آب استخر حذف می­کنند. همانطور که سرخرگ ­ها و سیاهرگ­ ها خون را به قلب و یا از آن منتقل می­ کنند، لوله های ورودی و خروجی استخر نیز همین کار را انجام می­دهند. وقتی که در ادامه ی همین کتاب، شیمی آب شرح داده شد، خواهید فهمید که آب استخر می تواند آب تمیز، دارای رسوب و یا خورنده باشد. دوباره از بدن انسان به عنوان قیاس استفاده می کنیم، آبِ دارای رسوب، لوله کشی استخر را مسدود می­ کند، همانطور که کلسترول بدن، سرخرگ­ها را می ­بندد. از طرف دیگر، آبِ خورنده در مسیر خود، لوله کشی استخر را تخریب می­کند، همانطور که سرطان، بدن انسان را روبه زوال می­برد.

 

بطور ویژه، اجزاء اصلی یک استخر و سیستم سیرکولاسیون آن شامل موارد زیر است:

  • مخزن یا آبگیر استخر شنا
  • پمپ
  • صافی مو و پارچه (بجز روی فیلتر های مکش)
  • فیلتر یا فیلترها
  • گرم کن (اگر لازم باشد)
  • سیستم ضدعفونی کننده شیمیایی

آب، چرخه خود را با ترک کردن استخر از طریق خروجی های اطراف استخر شروع می­کند که ممکن است      شبکه های سطحی­ یا اسکیمرها باشند. مقداری آب هم از طریق کفشور اصلی یا خروجی کف استخر خارج می­شود. پس از آن پمپ استخر آب را به درون فیلترها کشیده یا می فرستد. اگر لازم باشد، آب گرم می شود و پس از آن بایستی پیش از ورود مجدد به استخر از طریق ورودی های قرار گرفته در کف یا دیواره های استخر، مواد شیمیایی به آن افزوده شود.

معمولاً دها متر مکعب در ساعت آب در دستگاه فیلتراسیون جریان می­یابد تا تصفیه شود، گرم شود، و در خلال این عملیات مواد شیمیایی به آن افزوده شود.

 موضوعات

محصولات منتخب

فروشگاه اینترنتی کالا تاسیساتی


کالا تاسیساتی
تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.